Czy to jeszcze unity stomatologiczne, czy może już sala kinowa?

Jednym z ważniejszych nurtów, jeśli chodzi o nowoczesne unity stomatologiczne, jest dbanie o komfort osoby zasiadającej na fotelu będącym jego częścią. Jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ przy nawet stosunkowo niedużych nakładach na unity stomatologiczne można spodziewać się, że zapewnią one pełną wygodę pracy stomatologowi i powoli pod tym względem nie da się już konkurować. A firm produkujących unity stomatologiczne jest zaskakująco wiele i muszą ostro walczyć o klienta, by ich produkty były wybierane. W dość podobnej sytuacji są sami dentyści, którzy oczywiście mogą się reklamować tym, że są dobrze wyszkoleni i doświadczeni, że mają niewielkie ceny, a nawet że leczą bez bólu, ale tyle jest w stanie zaoferować każdy szanujący się stomatolog. Potrzeba czegoś więcej, by móc się odpowiednio pokazać na rynku i przyciągnąć klientów. Tym czymś są unity stomatologiczne oferujące bardzo dużą wygodę i… rozrywkę.

Nowoczesne unity stomatologiczne posiadają specjalne kamery do obrazowanie stanu jamy ustnej pacjentów. Pomagają one w rozpoznaniu wszystkich problemów stomatologowi, jak również są ciekawym doświadczeniem dla samego pacjenta, który może obejrzeć wnętrze swojej jamy ustnej. Taki urządzenia w oczywisty sposób muszą być wyposażone w sprzęt, który jest w stanie zrobić zdjęcie czy nagrać film i go wyświetlić, więc powstał pomysł, by dostępną już funkcjonalność trochę rozszerzyć i wykorzystać do ciekawszych zadań. Mówiąc krótko, pacjentowi oferuje się jakiś program telewizyjny lub film.

Czy takie podejście nie jest lekką przesadą? W końcu unity stomatologiczne to nie sale kinowe. W praktyce jednak okazuje się, że pomysł jest po prostu genialny, ponieważ jednym z największych problemów, z jakimi do tej pory do czynienia mieli pacjenci, było skupianie istna nieprzyjemnych czynnościach wykonywanych przez dentystę oraz długie oczekiwanie. Czas w fotelu się po prostu dłuży, a jak dodatkowo analizuje się każdy ruch dentysty, zaczynamy sobie wmawiać rzeczy, które nie istnieją. Nauka już dawno udowodniła, że jeśli człowiek jest w stanie nie myśleć o czymś nieprzyjemnym, to coś nie tylko staje się mniej uciążliwe, ale także jego odczuwalny czas znacznie się zmniejsza. Ta ostatnia kwestia znana jest już od bardzo dawna i wykorzystuje się ją na przykład do tego, by muzyką skrócić postrzegany czas jazdy windą, lub by daleko nie szukać, magazynami skrócić czas oczekiwania w poczekalni u dentysty.